Przegląd zestawów kina domowego do 5000 zł

W dobie coraz bardziej rozwijającej się kultury słuchania muzyki oraz oglądania filmów, coraz rzadziej można spotkać rodziny, które nie posiadają w swoim domu, przynajmniej niewielkiego zestawu kina domowego. Dostarcza ono odbiorcom niesamowitych wrażeń, zarówno tych dźwiękowych, jak i wizualnych. Co prawda, jakość i intensywność zależy ściśle od posiadanych przez nas sprzętów, jednak jest to na pewno o wiele lepsze przeżycie, niż korzystanie z głośników zamontowanych w telewizorze. Jeśli chodzi właśnie o dobrej jakości wizję zależy ona od modelu odbiornika jaki posiadamy, im większa rozdzielczość i przekątna ekranu, a także kontrast i głębia kolorów, tym lepsze wrażenia z jego korzystania. Jeśli chodzi z kolei o dźwięk, oprócz klasycznych zestawów kina domowego, bardzo popularne stały się soundbary. Są to urządzenia, które mają za zadanie dostarczyć nam efektów dźwiękowych podobnych do tych w kinie, mają zatem te samą funkcję co głośniki w kinie domowym.

Jednak, zamknięte są one w prostokątnej obudowie, zatem zajmują bardzo mało miejsca. Pomimo umieszczenia głośników jeden obok drugiego, potrafią emitować wrażenie podobne do głośników typu surround. Z tego też powodu wiele osób, szczególnie tych mieszkających w niewielkich mieszkaniach, decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Kino domowe – jakie będzie odpowiednie?

W przeciwieństwie do prostoty działania i kompletowania soundbarów, inaczej sprawa wygląda w kinach domowych. Tutaj trzeba bowiem poddać rozważaniom każdy najdrobniejszy element naszego pomieszczenia, aby w ten sposób dobrać odpowiedni do niego zestaw głośników. Możemy zarówno decydować się na ich różne rodzaje, wielkość, funkcjonalność, a także ilość stąd też tak ważna jest analiza akustyki pokoju, w którym będą się znajdować.

Nie zawsze jest bowiem tak, że kupując bardzo drogi i wieloelementowy zestaw będzie on spełniał swoje funkcje. Do kwoty 5000 zł można zaopatrzyć się w dosyć dobre zestawy kina domowego. W zależności od tego ile wydamy na jego elementy – amplituner, czy odtwarzacz CD – będziemy mogli zdecydować się na komplet 5.1 lub 7.1. Te enigmatyczne cyfry oznaczają bowiem, ilość występujących w zestawie głośników, natomiast cyfra po kropce symbolizuje subwoofer, który to zazwyczaj występuje tylko w ilości jednej sztuki.

W klasycznym zestawieniu 5.1 będziemy zatem mieli dwa głośniki przednie, jeden centralny oraz dwa tylne, a także wspomniany wcześniej subwoofer.