Na co zwracać uwagę przy kupnie telewizora?

Kupno telewizora to dość poważna decyzja, ponieważ zazwyczaj trzeba przeznaczyć na niego dość sporą kwotę. Jest to również inwestycja na lata, dlatego też warto podejść do niej z rozwagą, a także sprawdzić wszystkie dostępne możliwości. Oprócz różnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, ważna jest także cena. Z tego też powodu dobrym rozwiązaniem jest śledzenie danego modelu telewizora w różnych sklepach czekając na obniżkę jego ceny. Różne sklepy internetowe także mają zazwyczaj dość korzystne rabaty, pamiętajmy jednak aby kupować ze sprawdzonego miejsca, które zapewni nam gwarancję i bezpieczną dostawę. Jednym z najważniejszych kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę przy kupnie telewizora jest rodzaj wyświetlacza. Wiąże się on zasadniczo z jakością wyświetlanego obrazu.

Telewizory LCD/LED to takie posiadające najbardziej konwencjonalne i powszechne obecnie wyświetlacze. Cechują się one niższym kontrastem, a także pewnymi niedoskonałościami przedstawianego obrazu. Z drugiej strony jednak, biorąc pod uwagę ich dużą popularność, są one dostępne w różnych rozmiarach, a także różnym przedziale cenowym.

Jakie parametry są ważne przy wyborze telewizora?

Jeśli chodzi jeszcze o wyświetlacze, oprócz najbardziej powszechnych – LCD/LED, od niedawna możemy spotkać się również z określeniem telewizora QLED. Zasadniczo działa on na podobnej zasadzie jak wspomniane wcześniej LCD/LED, jednak oferuje w teorii lepsze kolory dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych. Wyświetlacz OLED to dość nowe innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje organiczne diody LED.

Posiadający go telewizor to gwarancja dobrego kontrastu, a także wiernego odwzorowania kolorów. Technologia ta ma jednak swoje wady, wyświetlacze OLED znacząco wpływają bowiem na ceny telewizorów, które to mogą osiągać dość wysokie sumy. Warto również dodać, że OLED występuje tylko w dużych rozmiarach odbiorników. Kolejnym parametrem będącym koniecznym do rozważenia przy zakupie telewizora jest jego rozdzielczość. Co prawda nie zawsze największa będzie najlepszym rozwiązaniem, bowiem zależy to także od rozmiaru odbiornika. Zasadniczo można wymienić HD, HD Ready oraz UltraHD. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz będzie oczywiście bardziej bogatszy w detale.

Warto jednak pamiętać, że na przykład sygnał telewizyjny nie jest nadawany w UltraHD, dlatego też jeśli chcemy zakupić telewizor tylko do odbioru TV, najlepsza rozdzielczość nie będzie koniecznie dobrą opcją.