Wszystko co musisz wiedzieć o wzmacniaczu zintegrowanym

Dobrej jakości dźwięk i obraz to coraz częściej elementy, bez których nie może się obejść każda rodzina w swoim salonie. W związku z tym należy zakupić oczywiście wysokiej klasy telewizor, który oprócz krystalicznego ekranu, będzie również sporych rozmiarów. Mając pewnego rodzaju bazę, możemy stworzyć nasz zestaw kina domowego. Tutaj mamy do wyboru albo klasyczny zakup zestawu głośników albo też soundbaru. Soundbar jest stosunkowo nowym urządzeniem, które będąc małych rozmiarów, także dostarcza prawdziwie emocjonujących wrażeń akustycznych.

Soundbary nie potrzebują zazwyczaj żadnych dodatkowych urządzeń – w tym wzmacniacza. Inaczej natomiast sprawa wygląda, jeśli zdecydujemy się na klasyczny zestaw kina domowego. Tutaj musimy zacząć jednak od analizy pomieszczenia, w którym zamierzamy je postawić oraz zdecydować się na taką ilość, jaka będzie odpowiednia. Oprócz ilości głośników, ważne też, by wybrać ich odpowiedni rodzaj dopasowany do akustyki pokoju. Posiadając już te elementy musimy jednak pamiętać, że brakuje nam urządzenia, które to będzie spajało ze sobą wszystkie wybrane przez nas głośniki – wzmacniacza.

Wzmacniacz do kina domowego – charakterystyka

Wzmacniacz jest tym sprzętem, który to odpowiada za prawidłowe działanie całego zestawu kina domowego. To w końcu poprzez jego pracę, dźwięk z głośników jest dobrze słyszalny i może przybierać różne formy. Jeśli chodzi o wzmacniacze w ogóle, najczęściej spotykanym rozwiązaniem są wzmacniacze zintegrowane. Łączą one bowiem w sobie stopień kontrolno-sterujący praz właściwy wzmacniacz, czyli końcówkę mocy. Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór tego typu urządzeń.

To, na jaki się zdecydujemy, zależy jednak tylko od naszych potrzeb i upodobań. Obecnie możemy zdecydować się na dwa rodzaje wzmacniacza zintegrowanego – tranzystorowy i lampowy. Ten pierwszy ze względu na swoją uniwersalność jest najczęściej wybieranym. Zapewnia on odpowiednią ilość mocy do zasilenia głośników, nawet tych niskotonowych, które to charakteryzują się nieco większymi wymaganiami. Wzmacniacze lampowe mają niższą moc od tranzystorowych, a ich konstrukcja sprawdza się głównie podczas współpracy z kolumnami o wysokiej skuteczności.

Co prawda, dostępne są również urządzenia o wyższych mocach, dla których dobór głośników jest prostszy, należą one jednak do wyższej półki cenowej. Decydując się na wzmacniacz lampowy, trzeba także wziąć pod uwagę zużywalność lamp, które trzeba będzie z czasem wymienić.