Kolumny podstawkowe czy podłogowe – które wybrać?

Wzrost popularności muzyki i oglądania filmów wiąże się z coraz częstszymi inwestycjami rodzin w zestawy audio lub kina domowe. Dzięki nim można bowiem spróbować stworzyć w zaciszu własnego salonu atrapę kina, a nawet dobrej sali koncertowej. Dobierając właściwe elementy do danego zestawu sprawimy, że odbierany przez nas dźwięk będzie bardzo dobrej jakości oraz sprawi, że już nigdy nie wrócimy do tradycyjnego sposobu odtwarzania jakim są głośniki wbudowane w nasz telewizor. Co prawda inwestycja w zestaw kina domowego wiąże się z dość dużymi kosztami, jednak są to elementy na lata, dlatego też warto odłożyć trochę dodatkowej gotówki i cieszyć się dobrymi wrażeniami dźwiękowymi na co dzień. Kiedy już zdecydujemy, że chcemy zakupić jakiś zestaw kina domowego staniemy przed wieloma wyborami. Oczywiście najważniejszym kryterium będzie dla nas cena, jednak mnogość różnego typu kolumn i amplitunerów niejedną osobę przyprawiła o ból głowy.

Do tego dochodzi jeszcze umiejętność poprawnego doboru elementów, tak aby spełniały swoje zamierzone zadania jak najlepiej. Nie jest to zatem proste przedsięwzięcie, ale jeżeli uda nam się je zrealizować, z pewnością będziemy z niego dumni.

Jaki rodzaj kolumn wybrać do kina domowego?

Pośród wielu kolumn oferowanych nam przez markety, czy też specjalistyczne sklepy ze sprzętem audio, można wymienić podłogowe i podstawkowe. Oczywiście oba mają swoje wady i zalety, dlatego też wybór konkretnych powinien zależeć od przestrzeni jaką dysponujemy, ustawienia mebli, a także naszego budżetu. Kolumny podłogowe są większymi urządzeniami, których miejsce jest właśnie na podłodze. Są one potężne i taki też dźwięk emitują, jednak bardzo często łączy się je z kilkoma głośnikami podstawkowymi tak, aby uzyskać jak najbardziej wyważony dźwięk.

Z kolumnami podstawkowymi wiąże się jeden zasadniczy problem – ich umiejscowienie. O ile jest ono dość proste przy sprzęcie podłogowym, o tyle tutaj sprawa nie wygląda aż tak łatwo. Istnieje bowiem wiele sposobów na poprawne rozmieszczenie tego typu kolumn w naszym domu. W zależności od posiadanych przez nas mebli, mogą one znajdować się zarówno na komodzie, stoliku lub szafce. Poza tym mogą również wisieć na ścianie, z sufitu, a nawet stać na podłodze. Wszystko to zależy oczywiście od metrażu i organizacji pomieszczenia, jednak ze względu na ich niewielki rozmiar mamy tutaj do wyboru kilka różnych możliwości.