Kilka praktycznych porad przed zakupem kolumn podłogowych

Decydując się na skompletowanie swojego własnego zestawu audio lub kina domowego z pewnością natrafimy na moment, kiedy przyjdzie nam wybrać odpowiednie kolumny podłogowe. Ogólnie zasada działania głośników jest dość prosta, muszą one bowiem przetwarzać sygnał elektryczny na falę akustyczną, która to dochodzi do naszego ucha. Najwyższej jakości urządzenia generują dźwięk w sposób idealny, to znaczy wykorzystują pełne pasmo przenoszenia, które to wynosi od 20 do 20000 Hz.

Są to bowiem wartości, które jest w stanie odebrać ludzkie ucho, choć zdarzają się również przypadki osób, których słuch jest wyostrzony do tego stopnia, że potrafi słyszeć dźwięki wykraczające poza wspomniane wyżej widełki. Kolumny podłogowe to sprzęt o dużych gabarytach, zatem trudno będzie go w naszym pomieszczeniu ukryć. W związku z tym decydując się na ich konkretny model powinniśmy również zwrócić uwagę na ich parametry estetyczne.

W większości przypadków bowiem głośniki są jednak wykonane w dość nowoczesny i modny sposób, dlatego też będą pasowały do większości wnętrz. Jednak, jeśli szczególnie bardzo zależy nam na przykład na konkretnym kolorze, czy materiale z jakiego będą wykonane, musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ nie zawsze łatwo jest znaleźć sprzęt, który będzie nam odpowiadał i pod względem funkcjonalności i wyglądu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze kolumn podłogowych?

Jedną z kwestii, której należy poświęcić czas na zastanowienie jest materiał, z którego będą one wykonane.

Nie da się ukryć, że najlepszą jakość oferują oczywiście kolumny wykonane z drewna. Im jest ono lepszej jakości, tym taki sam dźwięk otrzymujemy. Jednak ich zasadniczą wadą jest oczywiście cena, która to jest raczej wysoka.

W związku z tym firmy produkujące elektronikę proponują również kolumny podłogowe w obudowie z innych materiałów – na przykład plastiku. Co prawda nie zawsze jakość odbieranego dźwięku jest tak dobra jak w drewnianych, jednak coraz częściej dobrze spełniają one swoje zadania. Innym parametrem, który również trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kolumn głośnikowych jest ich moc.

Decyduje ona o głośności odtwarzanych dźwięków, jednak nie jest najważniejsza. Warto tu bowiem pamiętać, że im bardziej przekręcamy gałkę głośności, tym więcej zniekształceń może się pojawiać w dźwięku. Zamiast tego należy się zatem skupić na tak zwanej efektywności głośnika, która to mierzona jest w decybelach na moc.